شهر من...گرگان

اینجا برای شهرم مینویسم...

حس تعلق شهروندی:شهروند باشیم نه شهرنشین

ارسال شده در: چهارشنبه 10 آذر‌ماه سال 1389 ,نویسنده: وحیده نظرات: 16 نظر چاپ

چند نکته قبل از خوندن:جاهایی که بلد(bold) شدن،نوشته های خودمن،جاهایی که نشدن یعنی از منابع دیگه دریافت شدن،و اینکه نظرای من به طور علمی ثابت نشدن! :دی ،پس میتونید انتقادات خودتونو مطرح کنید.و در آخر:من به این نتیجه رسیدم که نمیتونم مثل خیلی از دوستان برای مدت طولانی (حتی یه پاراگراف) غلمبه سلمبه (کتابی) حرف بزنم! :دی

*

آیا همین که ما مدتی مشخص رو در یک شهر زندگی کردیم به معنای شهروند بودن ماست؟

در یک تعریف از شهروند گفته شده شهروند کسی است که حقوق فردی و جمعی خود را می شناسد و از آنها دفاع می کند قانون را می شناسد و به آن عمل می کند و از طریق آن مطالبه می کند، از حقوق معینی برخوردار است؛ می داند که فرد دیگری هم حضور دارد و دفاع از حقوق او یعنی دفاع از حقوق خودش و فردی که در امور شهر مشارکت دارد.

یک تعریف خودمونی تر اینه که تفاوت شهروند و شهرنشین اینه که شهروند خودش رو با شهرش شناسایی می کنه و شهر فقط نامی در شناسنامه اش نیست...چیزی فراتر از محل زندگیشه!که با مشارکت در امور شهری،حساسیت نسبت به اتفاقات و حوادث محلی و ...خودش رو نشون میده.

مسلما انتظار نداریم افراد در بدو ورود به شهر یا از ابتدای زندگی خود چنین حسی را داشته باشند چه بومی یک شهر باشند چه مهاجر! و حتما در طی زندگی خود با کسانی مواجه بوده اید که مثلا گرگانی الاصل بوده اند اما نسبت به مسائل شهری بی اعتنا و حتی برعکس آن گرگان دوستانی که با وجود عدم زندگی در شهر گرگان مسائل شهر گرگان را پی گیری می کرده اند!

برای ایجاد حس تعلق شهروندی که من آنرا به شناسایی فرد با شهرش تعریف کرده ام باید دو موضوع را در نظر داشت:

1-مشارکت

2-آموزش شهروندی

اول مشارکت: تشویق به مشارکت مردم در اداره امور شهر یکی از مهم ترین اصول آرمانی مدیریت شهری نوین است که نشان می دهد در جهانی که به طور فزاینده به سمت شهری شدن گام برمی دارد، مشارکت مردمی جایگاهی رفیع دارد. به عبارت بهتر رویارویی با مسائل و مشکلاتی که شهرهای امروز جهان با آن درگیر هستند، تنها با بهره گیری درست و بهینه از توان و استعدادهای موجود در شهروندان در قالب برنامه های مشارکتی قابل دستیابی است.

مشارکت شهروندان در اداره شهر و تصمیم گیری محلی همواره به عنوان یکی از شیوه های انسجام اجتماعی مطرح شده است. عالی ترین نهاد برای تجلی مشارکت مردم در شهرها، شوراها و انجمن های شهر است.

در مورد لزوم مشارکت شهروندان بهتره طور دیگه ای بگیم...در طرح ها و برنامه های شهری استفاده کنندگان نهایی شهروندان هستند و میزان موفقیت این طرح ها در رفع نیازهای شهروندان مشخص میشه!...از یک طرف شهروندان بهتر به نیازهای شهری خود آشنا هستند،  و بنابراین بهترین رهنمودها رو ارائه میدن!...اما بعد دیگه قضیه وقتیه که شهروند حس کنه جایگاهی در شهر داره و نظرش در آینده شهر موثره...

به نظر من حس شهروندی و حس تعلق رابطه دوطرفه دارند و مشارکت شهروندان در شهر هم با این دو رابطه تعاملی رفت و برگشتی داره که همو تقویت می کنند...هر چقدر فرد نسبت به موضوعات شهری حساس تر باشه(حس شهروندی) نقش فعالتری رو درامور شهری و محلی بازی می کنه (مشارکت) و به این ترتیب حس تعلش نسبت به شهر هم تقویت میشه!

دوم آموزش شهروندی:در نهایت آموزش شهروندی به مشارکت شهروندان منجر میشه!اما اینکه آموزش شهروندی چیه؟

بطور غیر رسمی در خانه یا محل کار یا کارگاه‌های آموزشی و یا بطور رسمی بصورت سرفصل درسی مجزا در مدارس و حتی مدارس ابتدایی و یا بصورت رشته تحصیلی دانشگاهی در واقع به شهروندان می‌آموزد که چگونه یک شهروند فعال، آگاه و مسئولیت‌ پذیر باشند.

در واقع مبنای این آموزشها پرورش یک شهروند نمونه یا شهروند خوب یا ارائه یک الگوی شهروندی نیست بلکه به آنان می‌آموزد که چگونه تصمیمات خود را با توجه به مسئولیت‌هایشان در قبال اجتماع و زندگی فردی خود اتخاذ نمایند.

چیزی که از بین مطالب گفته شده در مورد آموزش شهروندی می شد فهمید اینه که در آموزش شهروندی افراد رو نسبت به دنیای اطراف خودش آگاه می کنن...من معتقدم مراسم هایی مثل مراسم روز گرگان،هر برنامه ای که افراد رو حساس کنه و هوشیار نسبت به همشهری ها حتی برپایی کنسرت های مختلف،برنامه های پیاده روی خانوادگی که باعث جمع شدن شهروندان در یک مکان می شه می تونه یکی از بهترین فرصت ها برای آموزش شهروندی باشه...البته منظورم این نیست که یک سخنران داشته باشیم که برای شرکت کننده ها در مورد "آموزش شهروندی" سخنرانی کنه...بلکه مطرح کردن مسائل شهری و صحبت از اتفاقات شهری و یا حتی تاریخچه شهر می تونه به چنین آموزشی منجر بشه!

*اگر مایلید نظر خصوصی بذارید باید روی اسم نویسنده کلیک کنید و در صفحه جدید روی عنوان تماس با من کلیک کنید و پیام خود را بفرستید.